Pogosta vprašanja
Kako se prijavim v Moj profil COBISS?
Za pomoč pri prijavi v Moj profil kliknite Prijava.
Kako pregledam svoje izposojeno gradivo in mu podaljšam rok izposoje v COBISS+?
Za pregled in podaljševanje gradiva je potrebna prijava v Moj profil. Za pomoč pri prijavi v Moj profil kliknite Prijava. Po uspešni prijavi lahko v servisu Moje knjižnice pregledamo izposojeno gradivo in mu podaljšamo rok izposoje. Več o Podaljšanju roka izposoje.
Kako si rezerviram gradivo v COBISS+?
Za rezervacijo gradiva je potrebna prijava v Moj profil (kliknite Prijava). Več o Rezervaciji gradiva.
Ali lahko prek COBISS+ podaljšam članstvo v knjižnici?
Knjižnica se lahko odloči, ali bo svojim članom omogočila podaljšanje članstva na daljavo. Za izvedbo postopka se je najprej treba prijaviti v Moj profil (kliknite Prijava). Za opis postopka podaljšaja članstva kliknite tukaj.
Ali se lahko vpišem v knjižnico prek spleta?
Če še niste člani določene knjižnice in si to želite postati, lahko opravite postopek vpisa v knjižnico prek COBISS+. Za opis postopka vpisa priporočamo ogled strani tukaj.
Ali mi je na voljo kakšna pomoč za COBISS+?
Vse informacije glede COBISS+ so dostopne v okviru Pomoč. Lahko nam tudi pišete na e-naslov podpora@izum.si ali pokličete klicni center 02 2520 333.
Imam težave z rezervacijo gradiva. Uporabljam brskalnik Internet Explorer (IE).
Od maja 2019 ne podpiramo več delovanja COBISS+ v brskalniku Internet Explorer (IE) (obvestilo, 22. maj 2019). Za pravilno delovanje COBISS+ in uporabo vseh funkcionalnosti priporočamo uporabo drugih brskalnikov (Chrome, Firefox, Safari …).
Pri poizkusu iskanja v COBISS+ se izpiše sporočilo: "Pojavila se je napaka. Prosimo, ponovno se prijavite v COBISS+."
Težavo je mogoče odpraviti z ustrezno nastavitvijo spletnega brskalnika. Ker lahko izbiramo med slovensko in angleško različico brskalnikov, navajamo možnosti v obeh jezikih (možnosti v angleščini so navedene v oklepajih).
- Nastavitev za Mozilla Firefox (verzija 60.0 ali višja):
V menijski vrstici izberete možnost Orodja (Tools) in kliknete Možnosti (Options). Odpre se zavihek Možnosti (Options) z različnimi nastavitvami brskalnika:
- V levem delu zavihka izberemo Splošno (General), nato se z drsnikom pomaknemo na konec strani in v razdelku Omrežni posrednik (Network Proxy) kliknemo Nastavitve ... (Settings ...), v oknu Nastavitve povezave (Connection Settings) označimo Brez posrednika (No proxy) in potrdimo z gumbom V redu (OK).
- V levem delu zavihka nato izberemo Zasebnost in varnost (Privacy & Security), nato v razdelku Zgodovina (History), izberemo Firefox si bo zapomnil vašo zgodovino (Firefox will remember your browsing, download, form and search history) in kliknemo gumb Počisti zgodovino ... (Clear History ...). Odpre se okno Počisti nedavno zgodovino (Clear Recent History), v polju Časovni obseg brisanja (Time range to clear) izberemo Vse (Everything), odpremo spustni seznam Podrobnosti (Details) in odkljukamo le Predpomnilnik (Cache) in Podatke pri delu brez povezave (Offline Website Data) ter kliknemo gumb Počisti zdaj (Clear Now).
Zapremo zavihek Možnosti (Options). Na koncu brskalnik ponovno zaženemo in nadaljujemo v COBISS+.
- Nastavitev za Google Chrome (verzija 60.0 ali višja):
- V orodni vrstici brskalnika kliknemo Prilagajanje in nadziranje Google Croma (Customize and control Google Crome) in nato možnost Nastavitve (Settings). V brskalniku se odpre povezava chrome://settings/, v spisku na isti strani poiščemo področje Zasebnost in varnost (Privacy and security). Na koncu prvega razdelka izberemo možnost Izbriši podatke brskanja (Clear browsing data) in odpre se okno Izbriši podatke brskanja (Clear browsing data).
- Izberemo možnost Dodatno (Advanced), v rubriki Časovno okolje (Time range) izberemo iz spustnega seznama možnost Od začetka (All time) ter odkljukamo možnosti Zgodovina brskanja (Browsing history) in Predpomnenje slike in datoteke (Cached images and files). Nato kliknemo gumb Izbriši podatke (Clear data).
Na koncu brskalnik ponovno zaženemo in nadaljujemo v COBISS+.
Kaj je vzajemna baza podatkov in kaj lokalna; kako naj iščem v eni ali drugi?
Lokalne baze podatkov so baze podatkov posameznih knjižic (tj. katalogi posameznih knjižnic). Povezane so v vzajemno bibliografsko bazo podatkov COBIB.SI.
Vnos podatkov o bibliografskih enotah poteka v lokalnih bazah podatkov knjižnic, ki so vključene v sistem COBISS.SI. Z vnosom v lokalno bazo podatkov se hkrati ažurira tudi vzajemna baza podatkov COBIB.SI. Lokalne baze podatkov same zase predstavljajo celoto, v odnosu do vzajemne baze podatkov pa njene segmente. Za isto enoto knjižničnega gradiva se v lokalni in vzajemni bazi podatkov tvori en sam bibliografski zapis, ki je nato prek vzajemne baze podatkov dostopen vsem knjižnicam v sistemu COBISS.SI.
COBISS+ omogoča spletni dostop do lokalnih baz podatkov in vzajemne baze podatkov COBIB.SI. Pri iskanju določenega gradiva lahko izberete COBIB.SI, če želite iskati po vseh slovenskih knjižnicah hkrati, ali pa eno od lokalnih baz podatkov, če želite iskati po katalogu določene knjižnice (npr. Osrednje knjižnice Celje), ali več lokalnih baz, če želite iskati po katalogih skupine knjižnic (npr. vseh knjižnic v Celju):
- iskanje v vzajemni bazi podatkov COBIB.SI:
Po izbiri zadetka se izpišejo bibliografski podatki o gradivu in seznam knjižnic, ki imajo izbrano gradivo. Program omogoča tudi vpogled v posamezno lokalno bazo podatkov, za katero se izpišeta število dostopnih izvodov, ter podatek, ali je gradivo prosto ali izposojeno (če ima knjižnica izposojo avtomatizirano s programsko opremo COBISS3/Izposoja). - iskanje v lokalni bazi podatkov:
Po izbiri zadetka se izpišejo bibliografski podatki o gradivu in podatki o zalogi (število izvodov in podatek, ali je gradivo prosto ali izposojeno, če ima knjižnica izposojo avtomatizirano s programsko opremo COBISS3/Izposoja). Omogočen je vpogled v druge lokalne baze podatkov, ki imajo izbrano gradivo.
Kaj so bibliografski podatki in kaj podatki o zalogi?
Bibliografski podatki so osnovni podatki o gradivu, npr. ime avtorja, naslov knjige ali članka, leto in kraj izida, založnik ipd. V COBISS+ lahko izbiramo med naslednjimi izpisi bibliografskih podatkov:
- osnovni
- podrobni
- ISBD
- COMARC
Podatki o zalogi se evidentirajo v lokalni bazi podatkov posamezne knjižnice, npr. signatura knjige, inventarna številka, status izposoje. Do podrobnih podatkov imamo dostop, ko izberemo določeno knjižnico. Na osnovi podrobnih podatkov lokalnih baz podatkov se vodijo tudi zbirni podatki o zalogi, npr. skupno število izvodov za izposojo ali število naročenih izvodov.