SGC – Splošni geslovnik COBISS.SI
SGC (Splošni geslovnik COBISS.SI) je splošni kontrolirani slovar, ki sega na vsa področja človeškega znanja in je namenjen predmetnemu označevanju v sistemu COBISS.SI.
Razvoj geslovnika se je začel leta 2000 kot del posebnega projekta, pri katerem so poleg IZUM-a v vlogi glavnega nosilca razvoja v različnih fazah sodelovali tudi zunanji partnerji, najprej predvsem Osrednji specializirani informacijski centri, kasneje pa tudi Narodna in univerzitetna knjižnica in Univerzitetna knjižnica Maribor. Pri izgradnji geslovnika je osnovo predstavljal prevod ameriškega geslovnika Sears List of Subject Headings. Temu je sledila redakcija geslovnika, ki vključuje tudi dopolnjevanje z novimi gesli in prirejanje za slovenske potrebe.
Pri razvoju geslovnika smo se v precejšnji meri zgledovali po geslovniku Kongresne knjižnice LCSH in geslovniku Francoske nacionalne knjižnice RAMEAU. V zapisih SGC so tudi povezave z ustreznimi predmetnimi oznakami LCSH, RAMEAU ali MeSH. Jezik za predmetno označevanje SGC temelji na naknadni koordinaciji, kar pomeni, da se predmetne oznake oblikujejo brez rabe določil. Geslovnik SGC je seznam prednostnih izrazov s pripadajočimi neizbranimi izrazi, označujejo ga odnosi med izrazi (hierarhični in asociativni), pravila za oblikovanje zapisov za predmetne oznake in smernice za predmetno označevanje.
Normativno bazo podatkov SGC, ki je bila leta 2018 vključena v segment COBISS3/Katalogizacija, tvorijo zapisi v formatu COMARC/A. To so predvsem zapisi za občna imena (vključno z zapisi za oblike in žanre) in zemljepisna imena, v bazi pa so tudi zapisi za osebna imena, rodbinska imena, imena korporacij in naslove. Normativna baza podatkov SGC je katalogizatorjem v slovenskih knjižnicah na voljo pri predmetnem označevanju v postopku katalogizacije.
Abecedni pregled
SGC v COBISS+
SGC je vključen v COBISS+, kjer iskalni indeksi v kombinaciji z logičnimi in kontekstnimi operatorji omogočajo še preciznejše iskanje po geslovniku. Rezultate iskanja lahko uredimo po slovenskih ali angleških geslih. V posameznih zapisih so vidna gesla v slovenščini in angleščini ter neizbrani, širši, ožji in sorodni izrazi, vrstilci UDK in opombe. Aktivne povezave vodijo do povezanih bibliografskih zapisov in nazaj ter do ustreznih gesel v geslovnikih LCSH in RAMEAU.
SGC v COBISS Cat in COBISS3/Katalogizaciji
V aplikaciji COBISS Cat in v segmentu COBISS3/Katalogizacija je možno vnašati predmetne oznake v bibliografske zapise preko normativne baze SGC. Omogočeno je tudi hitro povezovanje bibliografskih zapisov z normativnimi zapisi iz SGC. Zapisi SGC vsebujejo variantne oblike predmetnih oznak, zato so bibliografski zapisi, povezani z zapisi SGC, najdljivi ne glede na to, v kateri obliki bo uporabnik vpisal iskalno zahtevo; posledično je zato močno izboljšano iskanje po vsebini. Povezave med zapisi v SGC omogočajo navigacijo po geslovniku, posredno pa je ta možna tudi po bibliografskih zapisih. Zaradi množice opomb in napotil v normativnih zapisih SGC je predmetno označevanje bolj dosledno.
Načrti
Naša želja in priporočilo je, da bi vse knjižnice v COBISS.SI pri predmetnem označevanju v bibliografske zapise dodajale gesla SGC, s čimer bi dosegli enotnejšo vsebinsko obdelavo v sistemu COBISS. Za posamezna specialna področja, ki jih knjižnice pokrivajo, so lahko poleg SGC v uporabi še drugi (specializirani) geslovniki, ker pa zanje nimamo normativnih baz, bodo predmetne oznake brez normativne kontrole.
Več kot bomo imeli povezanih bibliografskih zapisov, bolj opazen bo pozitivni učinek normativne kontrole predmetnih oznak na enotno iskanje po vsebini v sistemu. Zato raziskujemo možnosti za programski vpis povezav na osnovi obstoječih podatkov v bibliografskih zapisih, predvsem kodiranih polj.
Dopolnjevanje SGC
Zapise SGC od leta 2018 dalje urejamo v segmentu COBISS3/Katalogizacija. Redakcijska skupina – v njej so trenutno štirje sodelavci IZUM-a – skrbi poleg sprotnega dopolnjevanja z novimi gesli tudi za stalno vzdrževanje in izboljševanje geslovnika. Po opravljenem tečaju Predmetno označevanje s Splošnim geslovnikom COBISS lahko katalogizatorji predloge novih gesel in neizbranih izrazov posredujejo uredniški skupini preko portala Jira Service Desk.
- Predlog za dopolnitev (le za registrirane uporabnike)
Povezave
- Statistika SGC (z dne 31. 12. 2023)
- Seznam novih predmetnih oznak (jul.-dec. 2023)
- Priročnik SGC (v nastajanju):
Novice
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v obdobju julij do december 2023.
Objavljena je nova statistika verificiranih zapisov SGC.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v obdobju januar do junij 2023.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v obdobju julij do december 2022.
Objavljena je nova statistika verificiranih zapisov SGC.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v obdobju januar do junij 2022.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Posodobljeno je poglavje Književnost Priročnika SGC.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Objavljena je nova statistika verificiranih zapisov SGC.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v obdobju julij do december 2021.
V Knjižničarskih novicah so objavljena pojasnila v zvezi z gesli za književnike slovenskih manjšin.
Dodana so nova poglavja Priročnika SGC: Anatomija, Bolezni, Božanstva in mitološki liki, Civilizacije, Glasbila, Jeziki, Kulinarika, Legendarni in izmišljeni liki, Nebesna telesa, Šport, Verstva, Vojne ter Vozila.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v obdobju januar do junij 2021.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Izvajati se začne tečaj Predmetno označevanje s Splošnim geslovnikom COBISS.
Objavljena so pravila za predmetno označevanje s SGC.
Nameščena je COBISS3/Katalogizacija, V6.28-00, ki omogoča normativno kontrolo predmetnih oznak.
Pripravljen je seznam novih predmetnih oznak, dodanih v letu 2020.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Abecedni seznam gesel SGC je posodobljen z novimi zapisi.
Abecedni seznam gesel SGC je razdeljen na manjše dele zaradi hitrejšega nalaganja v brskalnik.
Pripravljeni so abecedni seznam gesel SGC, statistika SGC in portal za oddajo predlogov za dopolnitev SGC.